BU ÇİLEK İÇİN DAĞLARA TIRMANIYORLAR

Photo of author

By admin

Mersin‘in Silifke ilçesinde yaşayanlar, yükseklerde yetişen lezzetli ‘Sandal Çileği’ni toplamak için 1500 rakımlı dağa tırmanıyor. Silifke ilçesi Uzuncaburç mevkisinin yüksek kesimlerinde sandal ağacının meyvesi olarak bilinen çilek, bölge halkı tarafından tüketiliyor.

Rekoltesi olmadığı için bölgedeki vatandaşlar tarafından bilinen, kırmızı salkım şeklindeki çilek, kayalıklı yerlerde yetişmesinden dolayı zorlu şartlarda toplanıyor. Dağa tırmanarak çileklerden toplayan Mehmet Ceylan, hem spor

‘PAZARDA, MARKETTE BULAMAZSINIZ’

Ceylan, Bu çilek dağlarda doğal şekilde yetişiyor. Köylüler olarak gelip topluyoruz. Pazarda, markette satılan bir ürün değil. Tezgahlarda bulamazsınız. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağırsak rahatsızlığına iyi geliyor. Hem yaş hem de kuru olarak tüketiyoruz. Çileği kurutup kış aylarında çay olarak tüketiyoruz. Yemeklerden sonra kaynatıp içiyoruz. Sindirime iyi geliyor dedi.

Ellerinde sepetleriyle dağ çileklerinin yetiştiği yerlere gelen köylüler, sepetlerini doldurduktan sonra mutlu bir şekilde evlerine geri dönüyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vapeayr.net vozol puff seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com