Google nihayet Chrome’un RAM tüketimini çözüyor: İki yeni özellik eklendi

Photo of author

By admin

Işın izlemeli video oyunlarını veya kripto para birimi madenciliğini unutun; bazen, PC’de yapabileceğiniz en zor görevlerden biri Chrome’u çalıştırmak. Görünüşe göre Google, Chrome’un kaynağa aç olan yapısının farkında. Google, Chrome tarayıcı için Windows, macOS ve ChromeOS’ta, tarayıcınızın daha sınırlı makinelerde biraz daha iyi çalışmasını sağlamayı uman Bellek Tasarrufu (Memory Saver) ve Enerji Tasarrufu (Energy Saver) olmak üzere iki yeni özelliği kullanıma alıyor.

Google Chrome’un RAM açlığı bitecek

Bellek Tasarrufu, istediğiniz zaman açıp kapatabileceğiniz bir mod olarak karşımıza çıkıyor ve Google, bu özellik sayesinde arka plan sekmelerini RAM’den atarak “yüzde 40 daha az bellek” kullanacağını söylüyor.
Google, “etkin olmayan sekmeler ihtiyacınız olduğunda yeniden yüklenecek” diyor. Bu özellik bazı durumlarda kullanıcıyı zarar sokabilir, dolayısıyla eğer bu özellik açıksa sekme üzerinde yaptığınız işi kaydetmek önemli olabilir. Ancak ayarlardan Bellek Tasarrufu özelliğine gelip “Bu siteleri her zaman aktif tut” kısmından arka plana alınıp yeniden yüklenmesini istemediğiniz siteleri eklemeniz mümkün.

Eğer halihazırda Bellek Tasarrufu modunu kullanmak istiyorsanız, tarayıcınızın URL kısmına “chrome://flags/#high-efficiency-mode-available” yazıp özelliği aktifleştirebilirsiniz.

Bir diğer özellik Enerji Tasarrufu ise daha otomatik bir şekilde çalışıyor. Bu, dizüstü bilgisayarınızın pil seviyesi yüzde 20‘ye ulaştığında aktifleşiyor. Google bu özellik için “Chrome, animasyonlu ve videolu web siteleri için arka plan etkinliğini ve görsel efektleri sınırlayarak pil tasarrufu sağlayacak” diyor. Eğer isterseniz bu özelliği de ayarlardan kapatmak mümkün. Google, her iki özelliğin de “önümüzdeki birkaç hafta içinde Windows, macOS ve ChromeOS için küresel olarak” kullanıma sunulacağını söylüyor.

Yorum yapın

bypuff.com stlpuff.com vapeayr.net vozol puff seniorpuffs.com shoppuffer.com vozol10000.com